Tutorial Statystyki Bayesowskiej

Czy hasło „statystyka bayesowska” powoduje u Ciebie gwałtowną reakcję współczulnego układu nerwowego, skutkującą natychmiastową chęcią ucieczki? A może Twoje zaintrygowanie tematem miesza się z niepewnością gdzie i jak zacząć przygodę z Tomaszem Baysem?
Nasz doktorant, mgr Szymon Mąka (który jest jednym z największych pasjonatów statystyki jakich znamy) napisał świetny tutorial statystyki bayesowskiej właśnie z myślą o osobach stawiających pierwsze kroki w tym temacie! Co szczególnie ważne, czytelnik jest wprowadzany w zagadnienie stopniowo, z użyciem ilustracyjnych przykładów i fragmentów kodu w środowisku R, co bardzo pomaga ośmielić się do dalszej eksploracji.
Kolejne części tutorialu będą publikowane w ramach serii Statystyczne Dygresje, która stanowi jeden z filarów działaności Sortowni Wiedzy. Sortownia Wiedzy to inicjatywa, której współzałożycielem jest mgr Mąka, zajmująca się redystrybucją nauki, co, jak tłumaczą autorzy, „znaczy, że nie tyle chcemy ją popularyzować, co raczej przekazywać dalej, umieszczać w nowych kontekstach. Chcemy ułatwiać dostęp do nauki, pokazywać jak z niej korzystać i oferować wskazówki na temat tego, jak poruszać się w świecie nauki.”.
Całym labowym sercem wspieramy te idee i gorąco polecamy śledzenie działalności Sortowni Wiedzy oraz korzystanie z oferowanych w niej zasobów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *