Newsy

Szukamy uczestników do badań w Projekcie Samotność!!!

Rozpoczynamy kolejną turę badań w ramach grantu NCN 2018/31/B/HS6/02848 będącego częścią Projektu Samotność. W związku z tym poszukujemy chętnych do wzięcia udziału w badaniu łączącym różne techniki pomiaru aktywności mózgu i układu sercowo-naczyniowego (m.in. EEG, EKG, fMRI).

Więcej informacji na temat projektu zamieszczamy poniżej. Warto podkreślić, że nagroda za udział w badaniu jest dosyć atrakcyjna, a projekt bardzo ciekawy, także warto się zgłosić!

Aby wypełnić ankietę rekrutacyjną, kliknij TUTAJ.

Wywiad z dr hab. Łukaszem Okruszkiem w Hello Zdrowie

Na dzisiaj polecamy wywiad z prowadzącym naszą pracownię dr.hab. Łukaszem Okruszkiem – m.in. o tym, kto jest tak naprawdę najbardziej samotny, o wpływie samotności na zdrowie i tym, jak właściwie wyglądają badania w „Projekcie Samotność”.

Miłej lektury!

O posiadaczach samotnych umysłów, czyli nasz nowy artykuł w Journal of Research in Personality

Czy rozumienie zachowań, emocji i intencji innych osób jest powiązane z samotnością i izolacją społeczną? Czy osoby bardziej skłonne do przypisywania innym wrogich intencji w niejednoznacznych sytuacjach są też bardziej samotne?

Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy we współpracy z prof. Amy Pinkham z Uniwersytetu w Teksańskiego w Dallas. Nasze badanie z udziałem młodych dorosłych (18-35 lat) wykazało, że osoby o mniejszych zdolnościach rozpoznawania i rozumienia sygnałów społecznych zgłaszały większe nasilenie obiektywnej izolacji społecznej. Jednocześnie, u osób bardziej skłonnych do przypisywania innym wrogich intencji w niejednoznacznych sytuacjach zaobserwowano zarówno wyższy poziom poczucia samotności, jak i obiektywnej izolacji społecznej.

Wyniki badania opisaliśmy w artykule „Owner of a lonely mind? Social cognitive capacity is associated with objective, but not perceived social isolation in healthy individuals”, który właśnie ukazał się w Journal of Research in Personality – do 14 czerwca artykuł jest dostępny dla wszystkich bez ograniczeń! Serdecznie zapraszamy do lektury!

Aby przejść do pełnej wersji artykułu, kliknij TUTAJ.

Wyniki naszych najnowszych badań w artykule PAP

Dzisiejszy dzień jest dla nas szczególny z dwóch powodów: po pierwsze, Polska Agencja Prasowa właśnie opublikowała artykuł na temat wyników naszych badań (zachęcamy do lektury! Aby przejść do artykułu kliknij TUTAJ),

a po drugie – nasz kierownik, dr hab. Łukasz Okruszek, ma dzisiaj urodziny! Również z tego miejsca chcemy życzyć mu wszystkiego najlepszego i wielu dalszych naukowych sukcesów!

Raport o samotności z ekspertyzą dr hab. Łukasza Okruszka

Zapraszamy do lektury tegorocznego Raportu o samotności przygotowanego przez Stowarzyszenie WIOSNA, w którym jako ekspert w dziedzinie badań nad samotnością wypowiedział się także Kierownik naszego labu, dr hab. Łukasz Okruszek!

Aby przejść do raportu, kliknij TUTAJ.

Artykuł z udziałem dr hab. Łukasza Okruszka w Tygodniku Przegląd

Przy okazji nadchodzących świąt serdecznie zapraszamy do lektury świeżutkiego artykułu w Tygodniku Przegląd, do którego wywiadu udzielił m.in. Kierownik naszej Pracowni, dr hab. Łukasz Okruszek! Opowiedział w nim o badaniach samotności, także w kontekście izolacji spowodowanej przez pandemię oraz szerszej sytuacji psychospołecznej ostatnich miesięcy.

Kolejne publikacje nt. samotności i samopoczucia w pandemii COVID-19!

Z przyjemnością możemy oficjalnie ogłosić, że w ostatnim czasie w czasopiśmie Frontiers ukazały się dwa nasze artykuły dotyczące psychologicznych aspektów radzenia sobie z pandemią COVID-19:

Okruszek, Ł., Aniszewska-Stańczuk, A., Piejka, A., Wiśniewska, M. & Żurek, K. (2020). Safe but Lonely? Loneliness, Anxiety, and Depression Symptoms and COVID-19. Frontiers in Psychology, 11, 3222. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2020.579181

Schudy, A., Żurek, K., Wiśniewska, M., Piejka, A., Gawȩda, Ł., & Okruszek, Ł. (2020). Mental Well-Being During Pandemic: The Role of Cognitive Biases and Emotion Regulation Strategies in Risk Perception and Affective Response to COVID-19. Frontiers in Psychiatry, 11, 589973. https://doi.org/10.3389/fpsyt.2020.589973

Serdecznie zapraszamy do lektury, a tymczasem my pracujemy nad kolejnymi!