O posiadaczach samotnych umysłów, czyli nasz nowy artykuł w Journal of Research in Personality

Czy rozumienie zachowań, emocji i intencji innych osób jest powiązane z samotnością i izolacją społeczną? Czy osoby bardziej skłonne do przypisywania innym wrogich intencji w niejednoznacznych sytuacjach są też bardziej samotne?

Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy we współpracy z prof. Amy Pinkham z Uniwersytetu w Teksańskiego w Dallas. Nasze badanie z udziałem młodych dorosłych (18-35 lat) wykazało, że osoby o mniejszych zdolnościach rozpoznawania i rozumienia sygnałów społecznych zgłaszały większe nasilenie obiektywnej izolacji społecznej. Jednocześnie, u osób bardziej skłonnych do przypisywania innym wrogich intencji w niejednoznacznych sytuacjach zaobserwowano zarówno wyższy poziom poczucia samotności, jak i obiektywnej izolacji społecznej.

Wyniki badania opisaliśmy w artykule „Owner of a lonely mind? Social cognitive capacity is associated with objective, but not perceived social isolation in healthy individuals”, który właśnie ukazał się w Journal of Research in Personality – do 14 czerwca artykuł jest dostępny dla wszystkich bez ograniczeń! Serdecznie zapraszamy do lektury!

Aby przejść do pełnej wersji artykułu, kliknij TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *