Za udział w dwóch spotkań trwających ok. 2-2.5h (badanie stacjonarne w IP PAN; ul. Jaracza 1, Warszawa) oraz wypełnianie ankiet w domu przewidziana jest nagroda w wysokości 𝐝𝐨 𝟔𝟑𝟎 zł, wypłacana w bonach Pluxee.
Podczas pierwszego spotkania zostaną Państwo poproszeni o podejmowanie decyzji wspólnie z innym uczestnikiem badania. W trakcie zadania przeprowadzimy pomiar aktywności mózgu przy użyciu elektroencefalografii (EEG) oraz zmierzymy Państwa aktywność sercowo-naczyniową i skórno-galwaniczną. Na koniec spotkania otrzymają Państwo telefon i zostaną poproszeni o odpowiadanie na krótkie pytania dotyczące Państwa samopoczucia i aktywności przez kolejne 7 dni. Podczas drugiego spotkania, zostaną Państwo poproszeni o wykonanie serii zadań oraz wypełnienie kilku kwestionariuszy.
Udział w badaniu obejmuje również wypełnienie kwestionariuszy online pomiędzy spotkaniami, jak również 6 i 12 miesięcy po terminie ostatniego spotkania stacjonarnego.
Proces rekrutacji będzie składał się z dwukrotnego wypełnienia kwestionariuszy online w odstępie dwóch tygodni. Ze wszystkimi osobami spełniającymi kryteria włączenia do badania, skontaktujemy się mailowo z prośbą o wypełnienie drugiej ankiety rekrutacyjnej, której wypełnienie powinno zająć około 5 minut.
W celu zgłoszenia się do badania prosimy o wypełnienie poniższej ankiety (około 15 minut): https://badania.psych.pan.pl/index.php?r=survey/index&sid=663168&lang=pl
Wszystkie szczegóły badania są dostępne w pełnej treści ogłoszenia:
Regulamin konkursu:
http://www.neuronauka-spoleczna.pl/wp-content/uploads/2024/07/konkurs_sonatabis.pdf
cel projektu
W ramach naszego projektu badamy związek samotności i zachowań prospołecznych, co jest istotne nie tylko z perspektywy neuronauki społecznej. Wpływ samotności na dobrostan psychiczny i fizyczny jest oczywistym wyzwaniem zdrowia publicznego, a badanie czynników zwiększających samotność u młodych dorosłych jest niezbędne dla opracowania interwencji mających na celu zmniejszenie jej skutków.
Na tym korzyści wynikające z realizacji projektu się nie kończą – kryzys COVID-19 wyraźnie pokazał, że zrozumienie czynników leżących u podstaw społecznej reakcji na działania ukierunkowane na interes zbiorowy może mieć takie samo (lub nawet większe) znaczenie, jak opracowywanie rozwiązań technologicznych w odpowiedzi na pojawiające się kryzysy.
Uważa się, że eksperymentalne dylematy społeczne odzwierciedlają szeroki zakres sytuacji, w których pokusa bezpośredniego, krótkoterminowego zysku może popchnąć wszystkie zaangażowane strony w kierunku opcji najmniej korzystnej dla wszystkich, czego przykładami są problemy tak różne, jak korzystanie z transportu indywidualnego zamiast zbiorowego lub nadmierna eksploatacja zasobów środowiska.
Stopień, w jakim samotność wpływa na zdolność do uwzględnienia dobra wspólnego kosztem doraźnego interesu własnego, może mieć więc kluczowe znaczenie dla wdrażania polityk związanych np. z przeciwdziałaniem kryzysowi klimatycznemu.
W ramach projektu przeprowadzimy serię badań, w których dwójka uczestników będzie brała udział w eksperymentalnych dylematach społecznych. W badaniu, które obecnie prowadzimy, będziemy oceniać wskaźniki neurofizjologiczne podczas zadania eksperymentalnego przy jednoczesnym pomiarze aktywności serca i reakcji skórno-galwanicznej.